Botulino injekcijos (botoksas)
Botulino injekcija – tai saugi ir neskausminga procedūra veido mimikos raukšlėms panaikinti. Botulino toksino preparatai mažomis dozėmis, plona adatėle suleidžiami į atitinkamus veido mimikos raumenis, taip sumažindami raumenų tonusą. Injekcijų pagalba atpalaidavus raumenis, raukšlės išsilygina savaime. Raumenų aktyvumo sumažėjimas gali pasitarnauti ir kaip prevencinė priemonė formuotis naujoms mimikos raukšlėms. Botulino injekcijų dėka gana ilgai galima išlaikyti jaunatvišką išvaizdą, išvengiant plastikos chirurgo skalpelio.
Kam naudojamos botulino toksino injekcijos?
Botulino toksinas medicinoje žinomas nuo dvidešimtojo amžiaus pabaigos. Jį naudoja ne tik estetinės dermatologijos specialistai. Mimikos raukšlių korekcija, kaklo odos raukšlelių lyginimas, padidėjęs prakaitavimas, griežimas dantimis – tai pagrindinės problemos, kurios yra lengvai išsprendžiamos botulino pagalba. Botulino toksino preparatai naudojami ir gydymui nuo migrenos.
1. Mimikos raukšlių korekcijai
Botulino pagalba išlyginamos viršutinės veido dalies raukšlės. Tai horizontalios rūpesčio, vertikalios pykčio raukšlės ir aplink akis susidarančios žąsų kojelės. Injekcijos atliekamos ir apatinės veido dalies mimikos raukšlių korekcijai, naikinant raukšles apie lūpas ir jų kampučių pakėlimui, smakro, nosies ir kaklo srityse.
2. Esencialinės hiperhidrozės (padidėjusio prakaitavimo) gydymui
Žmonėms, varginamiems gausaus prakaitavimo, botulino injekcijos yra vienas iš pažangiausių pagalbos būdų. Injekcijos atliekamos į pažastis, delnus ar padus, rečiau tarpsėdmeninę, nugaros sritis. Prakaitavimo sukeliamas problemas galima pamiršti 6 – 12 mėnesių. Svarbu žinoti, kad prakaitavimą gali sukelti ir įvairus sutrikimai bei ligos, todėl gydytojo konsultacija prieš procedūrą yra būtina.
3. Bruksizmo simptomams mažinti
Botulino toksino injekcijos naudojamos odontologijoje bruksizmo (griežimo dantimis, arba per stipraus dantų sukandimo) gydymui. Preparatas yra suleidžiamas į kramtomuosius raumenis ir taip sustabdomas dantų dilimas bei nuolatinės veido ir galvos raumenų įtampos sukelti skausmai.
Botulino injekcija: prieš ir po
Prieš procedūrą rekomenduojama
Prieš procedūrą rekomenduojama nevartoti alkoholio bei kraują skystinančių vaistų. Taip ženkliai sumažėja kraujosrūvų susidarymo tikimybė injekcijų vietose. Jei žmogus yra sveikas, jokio kito pasiruošimo ši procedūra nereikalauja.
Tačiau informuokite gydytoją, jei sergate kokia nors gretutine liga, Jums buvo atlikta operacija arba jos laukiate, jei Jums dažnai pasireiškia alerginės reakcijos, vartojate vaistus, laukiatės kūdikio ar maitinate krūtimi. Bus saugiau, jei Jūsų būklę įvertins gydytojo medicininį išsilavinimą įgijęs specialistas.
Rekomendacijos po procedūros
Atlikus procedūrą, į normalų gyvenimą galėsite grįžti iškart išėję iš gydytojo kabineto. Po botulino injekcijos patariama vengti veiklos, kuri gali suaktyvinti kraujotaką, nes gali sumažėti pageidaujamas poveikis, preparatui pasiskirsčius toliau tikslinės suleidimo vietos. Pirmas 4 valandas po injekcijos vertėtų išbūti nepalenkus galvos, daugiau vertikalioje padėtyje. Bent keletą dienų reikėtų nedirbti sunkaus fizinio darbo, nesportuoti, nevartoti alkoholinių gėrimų. Patariama vengti aukštos aplinkos temperatūros, geriau atidėti kaitinimąsi pirtyje, saunoje ar maudynes po karštu dušu.
Kaip atliekama procedūra?
Prieš atliekant procedūrą, surenkama paciento anamnezė, įvertinama mimikos raumenų būklė, raukšlių pobūdis ir charakteristika. Tuomet specialistas sudaro gydymo planą – numato reikiamą injekcijų skaičių, suleidimo vietas ir preparato dozes. Botulinas leidžiamas plona trumpa adata į poodinį sluoksnį ar į raumenis nedideliame gylyje. Suleidžiami labai maži preparato kiekiai, todėl injekcijos į veidą nėra skausmingos ar pavojingos.
Kada pradėti botulino injekcijas?
Dažnai manoma, kad botulino naudojimas aktualus tik brandaus amžiaus žmonėms, bet sieti botulino naudojimą su kliento amžiumi ne visai teisinga. Juk odos būklė priklauso ne tik nuo metų skaičiaus, bet ir nuo genetikos, gyvenimo būdo, odos priežiūros, aplinkos poveikio.
Pažymėtina, kad botulino injekcijos ne tik koreguoja esamas raukšles, bet ir padeda pirmųjų raukšlių profilaktikai. Todėl jei veide matomos mimikos raukšlės Jums jau kelia diskomfortą, pirmiausia pasikonsultuokite su estetinės medicinos gydytoju.
Kiek laiko išlieka poveikis?
Injekcijų poveikis pasireiškia per 1-2 savaites. Pastebėsite, kad smulkios raukšlelės visiškai išnyksta, o gilios tampa ne tokios ryškios, galėsite mėgautis lygia oda. Maksimalus poveikis stebimas po dviejų savaičių ir išlieka nuo 4 iki 6 mėnesių. Poveikio trukmė – labai individualus dalykas, priklauso nuo Jūsų gyvenimo būdo, fizinio aktyvumo, organizmo metabolizmo. Rezultatai gali džiuginti ir 10 mėnesių ar net metus.
Kaip dažnai galima kartoti botulino injekcijas?
Norint išlaikyti lygios odos efektą, sustabdyti raukšlių gilėjimą, botulino toksino injekcijas reikia kartoti. Botuliną leidžiant ilgą laiką, ilgėja ir jo poveikio trukmė, todėl mažėja reikiamų procedūrų skaičius.
Svarbu žinoti, jog vaisto nerekomenduojama leisti anksčiau nei po 3 - 4 mėnesių po botokso injekcijos.
Ar procedūra yra saugi?
Botulino toksinas estetinėje medicinoje pradėtas naudoti 1987 metais. Tai pats populiariausias nechirurginis raukšlių gydymo būdas pasaulyje. Veikliosios medžiagos kiekis preparato tirpale yra labai mažas. Jis veikia tik lokaliai, injekcijos vietoje, todėl bendro sisteminio poveikio organizmui nesukelia. Bet to, botulino toksinas iš organizmo pasišalina natūraliai. Jei procedūrą atlieka sertifikuotas gydytojas specialistas, galite jaustis visiškai saugūs. Ir, žinoma, nevertėtų pamiršti laikytis elgesio rekomendacijų prieš procedūrą bei po jos.
Kada procedūros atlikti nereikėtų?
Botulino toksino injekcijos yra leidžiamos naudoti visame pasaulyje. Tai veiksmingos ir aprobuotos medicininės procedūros.
Tačiau yra tam tikrų absoliučių kontraindikacijų, kai šių procedūrų atlikti negalima. Tai ligos, kurias lemia sutrikęs nervinio impulso perdavimas, hemofilija, lokalūs uždegimai. Procedūros nerekomenduojama atlikti nėštumo metu ar žindymo metu. Esant padidėjusiam jautrumui preparatų sudedamosioms dalims ir pasireiškus alerginės reakcijoms, procedūrų tęsti nerekomenduojama. Santykinėmis kontraindikacijomis yra laikoma tam tikrų vaistų vartojimas, paūmėjusios gretutinės ligos.
Saugiausias būdas įsitikinti ar procedūra tinkama būtent Jums, užsirašyti estetinės medicinos gydytojo konsultacijai.
Kaip atrodysite iš karto po botulino toksino injekcijos?
Botulino toksino injekcija – greita ir neskausminga procedūra, po kurios galite grįžti į Jums įprastą gyvenimo ritmą. Iš karto po injekcijos gali atsirasti patinimas ar paraudimas dūrio vietoje. Retais atvejais gali susiformuoti mėlynė injekcijos vietoje. Tačiau jau po 4-5 dienų oda pastebimai keičiasi: smulkios raukšlelės išnyksta, veidas tampa vis labiau lygus, pailsėjęs. Po poros savaičių galite džiaugtis pastebimai atjaunėjusia veido oda.
Kokie galimi šalutiniai poveikiai?
Šalutiniai procedūros poveikiai stebimi gana retai. Galite jausti galvos skausmą, maudimą injekcijų vietose. Tačiau šie pojūčiai yra neintensyvūs ir laikini. Pasireiškę pirmą procedūros dieną jie greitai praeina. Savo grožį ir kartu sveikatą verta patikėti tik gydytojams profesionalams. Specialistams, išmanantiems veido anatomiją ir fiziologiją, audinių sandarą ir kraujagyslių tinklo subtilybes.
Kaip išsirinkti profesionalų gydytoją?
Jei jaučiate, kad Jūsų veidui reikalinga raukšlių korekcija, konsultacijas ir procedūras su minimalia rizika atliks tik licenzijuota medicinos klinika. Dermatologijos ir plastinės chirurgijos gydytojai gali patarti, kokios procedūros ir kokie preparatai Jums iš tiesų reikalingi.
Kada pasirinkti botulino, o kada hialurono injekcijas?
Tiek botulino, tiek hialurono injekcijos skirtos susidariusių raukšlių korekcijai bei jų prevencijai, tačiau šių preparatų veikimo principas skiriasi. Botulinas leidžiamas mažomis dozėmis tiesiai į raumenį ar po oda ir atpalaiduoja būtent tas lokalias vietas, kur formuojasi mimikos raukšlelės. Rezultatas greitas ir labai akivaizdus. Botulinas skirtas ir prakaitavimui mažinti.
Hialurono rūgštis – natūraliai organizme susidaranti medžiaga, tačiau metams bėgant, žmogaus organizmas jos pagamina vis mažiau, oda praranda drėgmę, suglemba, ima ryškėti raukšlės. Hialurono injekcijų metu leidžiami hialurono užpildai tolygiai pasiskirsto koreguojamoje srityje, užpildo raukšleles iš vidaus, taip jas pakeldami ir kompensuodami hialurono rūgšties stygių. Hialurono rūgštis taip pat naudojama lūpoms putlinti bei veido kontūrams koreguoti.
Kurį preparatą reikėtų rinktis, priklauso nuo koreguojamos vietos bei pageidaujamo rezultato, tad tinkamiausią medicininę procedūrą gali parinkti tik gydytojas specialistas.
Nuo ko priklauso injekcijos kaina?
Kaina priklauso nuo preaparato kiekio ir injekcijų zonų skaičiaus.
Mitai
Dažnas klientas baiminasi, jog botulino injekcijos veidą pavers panašų į kaukę. Tai bene populiariausias šias procedūras lydintis mitas. Parinkus tikslią vaisto dozę, Jūsų išvaizda bus ir jaunatviška ir natūraliai atspindės Jūsų emocijas. Klaidingai manoma, jog tokias grožio procedūras reikia atlikti kai raukšlės ryškios ir gilios. Geriausio rezultato galima tikėtis, jei imsitės veiksmų atsiradus pirmosioms raukšlėms, kurios dar nėra gilios ramybės metu, tuomet botulinas tarnaus ir kaip prevencinė priemonė.
Netiesa ir tai, jog nuolat leidžiantis botulino preparatus prie jų priprantama. Vis tik, tai yra sertifikuotas vaistas, veikiantis tik lokaliai ir laikinai. Todėl priprasite nebent atrodyti puikiai.
Pavojingas mitas, kad procedūrą gali atlikti bet kuris grožio specialistas. Tik kvalifikuotas gydytojas gali įvertinti Jūsų odos būklę, anatomiją, parinkti tikslų vaistų kiekį ir saugiai atlikti injekciją. Rūpinkitės savimi ir patikėkite savo grožį sertifikuotiems gydytojams.