komedonai kas tai

Komedonai: kas tai, ar tai jau aknė ir kaip gydyti?

Komedonai yra ganėtina dažna odos būklė, su kuria susiduria tiek paaugliai, tiek suaugusieji.

Šie nedideli spuogeliai gali sukelti daug nepatogumų, todėl labai svarbu juos tinkamai gydyti. Straipsnyje – plačiau apie tai kas yra komedonai, kaip jie atsiranda, jų gydymo būdus ir prevenciją.

Negydomi komedonai gali progresuoti į aknę, būklę, kuriai spręsti dažnai yra reikalingas rimtesnis gydymas. Klinikoje „Belladerma“ atliekamas aknės gydymas lazeriu padės pasiekti efektyvius rezultatus, net ir esant sudėtingai aknės formai.

Kas yra komedonai?

Komedonai yra nedideli spuogeliai atsirandantys dėl užsikimšusių odos porų. Jie dažniausiai susiformuoja veido, nugaros arba krūtinės srityse. Kai riebalinės liaukos gamina per daug sebumo, jis maišosi su negyvomis odos ląstelėmis ir taip užkemša poras, kas ir sudaro sąlygas komedonų formavimuisi.

Komedonai būna dviejų tipų:

  • Atviri komedonai arba inkštirai (juodi spuogeliai): Šiuo atveju poros dar nėra pilnai užsikimšusios, o juoda spalva atsiranda dėl oksidacijos, kai riebalai ir negyvos ląstelės sąveikauja su oru.
  • Uždari komedonai (balti spuogeliai): poros yra pilnai užsikimšusios ir užsipildžiusios aknę sukeliančiomis bakterijomis. Probleminėje srityje susiformuoja nedideli spuogeliai su baltu paviršiumi.

Komedonai ir aknė: ar tai tas pats?

Nors komedonai ir aknė dažnai sutinkami kartu, tai nėra tas pats. Aknė yra uždegiminė būklė, kuri gali atsirasti dėl užsikimšusių porų bakterinės infekcijos. Komedonai gali išsivystyti į aknę, jei jie yra infekuojami bakterijų.

Tačiau ne visi komedonai virs akne ir kels rimtas odos problemas.

Komedonų gydymo būdai

Namų priemonės komedonams gydyti

Švelnūs pilingai, naudojant natūralius eksfoliantus, pavyzdžiui avižinius dribsnius ar cukrų, gali padėti nuosekliai pašalinti negyvas odos ląsteles ir efektyviai išvalyti poras. Natūralios kaukės, pavyzdžiui, medaus ir cinamono mišiniai, dėka savo antibakterinių savybių, ne tik išvalo odą, bet ir mažina jos uždegimus, padeda ją nuraminti.

Kosmetikos produktai komedonams gydyti

Salicilo rūgštis, kaip pavyzdys, ne tik padeda kontroliuoti odos riebalų gamybą, tačiau kartu išvalo užsikimšusias poras. Benzoilo peroksidas, tuo tarpu, veikia kaip stiprus antibakterinis agentas, šalinantis bakterijas, skatinantis odos ląstelių atsinaujinimą ir neleidžiantis formuotis spuogams bei komedonams.

Retinoidai (vitamino A turinčios priemonės) skatina odos ląstelių atsinaujinimą ir taip pat yra labai efektyvūs gydant užsikimšusias poras.

Profesionalios medicininės procedūros komedonų gydymui

Esant sunkesniems komedonų atvejams, gali būti reikalingas specializuotas gydymas.

Cheminis pilingas, kurio metu naudojama glikolio ar trichloracto rūgštis, švelniai nulupa odos paviršių, šalina negyvas odos ląsteles ir skatina naujų, sveikų ląstelių augimą. Mikrodermabrazija (neagresyvus odos šveitimas deimantais) šalina odos viršutinį sluoksnį, skatina jos atsinaujinimą ir gerina porų būklę.

Galiausiai, lazerinė terapija yra taikoma siekiant tiksliai gydyti užsikimšusias poras ir spręsti sudėtingesnius aknės atvejus.

Prevencijos metodai

  • Reguliarus veido valymas: Norint išvengti komedonų, būtina reguliariai valyti veidą. Naudokite švelnų valiklį ryte ir vakare, kad pašalintumėte nešvarumus, perteklinį sebumą ir negyvas odos ląsteles.
  • Tinkama hidratacija: Drėkinamieji kremai, tinkami jūsų odos tipu, padeda palaikyti odos drėgmės balansą ir neleidžia jai išsausėti, kas gali paskatinti per didelę sebumo gamybą.
  • Dietos pokyčiai: Valgant mažiau riebaus maisto ir į dietą įtraukiant daugiau vaisių bei daržovių, galima palaikyti gerą odos būklę. Vaisiai ir daržovės taip pat yra turtingi antioksidantais, kurie padeda apsaugoti odą nuo uždegiminių pažeidimų.
  • Komedogeninės kosmetikos vengimas: Pasirinkite kosmetiką ir veido priežiūros produktus, kurie nėra komedogeniniai, tai yra, nekemšantys porų. Dėmesingai skaitykite produktų etiketes ir venkite tokių produktų..

Dažniausiai užduodami klausimai (D.U.K.) apie komedonus

Klausimas Atsakymas
Ar komedonai gali išsivystyti į aknę? Taip, jei į juos pateks bakterijos, komedonai gali virsti akne.
Kiek trunka komedonų gydymas? Tai priklauso nuo odos tipo ir pasirinkto gydymo metodo. Kai kuriais atvejais pagerėjimas gali būti pastebimas vos po kelių savaičių.
Kokie preparatai yra efektyviausi komedonų gydymui? Produktai, kurių sudėtyje yra salicilo rūgšties, benzoilo peroksido ar retinoidų, yra laikomi efektyviausiais gydant komedonus.
Kaip išvengti komedonų? Svarbu reguliariai valyti odą, palaikyti odos drėgmę ir laikytis tinkamos mitybos principų.

Pabaigai

Komedonai, nors ir yra ganėtinai dažna odos problema, gali būti efektyviai suvaldyta taikant tinkamą odos priežiūros režimą. Žinojimas, kaip komedonai susidaro ir kaip jie gydomi, yra esminis žingsnis siekiant užtikrinti gerą odos sveikatą ir išvaizdą.

Tiesa, jei odos būklė vis vien kelia susirūpinimą, o įprasti gydymo metodai neduoda norimų rezultatų, būtina nedelsiant kreiptis į dermatologą.