Plaukų slinkimas gali būti sustabdytas natūraliais, medicininiais arba esant labai sudėtingiems atvejams – chirurginiais metodais.
Reikalingas gydymas priklausys nuo plaukų slinkimo priežasties, intensyvumo ir bendros paciento sveikatos būklės. Gydymą parenka gydytojas-dermatologas.
Klinika „Belladerma“ plaukų slinkimui gydyti rekomenduoja PRP terapiją.
Klinikoje „Belladerma“ atliekamos PRP terapijos su hialurono rūgštimi privalumai
- Atliekama tik kvalifikuotų gydytojų–dermatologų;
- Skatina plaukų folikulų regeneraciją ir augimą, padeda stabdyti ankstyvą plaukų slinkimą, stiprina esamus plaukus ir atkuria galvos odos mikrocirkuliaciją;
- Saugi ir natūrali procedūra tinkanti bet kurioje plaukų slinkimo stadijoje, nesukelia alerginių reakcijų;
- Registruokitės konsultacijai: Kaune +370 657 72770, Šiauliuose +370 657 81191.
Plaukų slinkimas – priežastys ir simptomai
Plaukų slinkimą gali sukelti paveldimumas, sveikatos sutrikimai arba paciento gyvenimo būdas.
Priežastis | Aprašymas |
Genetika | Paveldima androgeninė alopecija yra dažniausia plaukų slinkimo priežastis tiek vyrams, tiek moterims. Ji sukelia plaukų retėjimą, dažniausiai prasidedantį nuo viršugalvio ar smilkinių srities ir yra susijusi su padidėjusiu plaukų folikulų jautrumu hormonams. |
Amžius | Senstant plaukų augimo ciklas lėtėja, folikulai silpnėja ir plaukai pradeda retėti natūraliai. Šis procesas susijęs su hormonų pokyčiais ir sumažėjusiu plaukų folikulų aktyvumu, tai ypač pastebima sulaukus 40–50 metų. |
Hormoniniai pokyčiai | Hormonų disbalansas, susijęs su skydliaukės veikla, menopauze, nėštumu ar policistinių kiaušidžių sindromu, gali paveikti plaukų augimo ciklą. Estrogenų lygio mažėjimas ar skydliaukės hormonų trūkumas tiesiogiai skatina plaukų slinkimą. |
Stresas | Fizinis ar emocinis stresas dažnai sukelia telogeninį plaukų slinkimą, kai didelė dalis plaukų folikulų pereina į ramybės fazę. Stresas taip pat gali sukelti židininį plikimą (alopecia areata) – autoimuninę būklę, kai imuninė sistema atakuoja plaukų folikulus. |
Mitybos trūkumai | Plaukų augimui reikalingos maistinės medžiagos tokios kaip geležis, cinkas, biotinas, vitaminai D ir E bei baltymai. Šių medžiagų trūkumas silpnina plaukų šaknis, lėtina augimą ir skatina plaukų lūžinėjimą bei slinkimą. |
Chemoterapija ir radioterapija | Chemoterapija ir radioterapija gydant vėžį pažeidžia aktyvias plaukų folikulų ląsteles. Šie gydymo metodai sukelia staigų, intensyvų, bet dažniausiai laikiną plaukų slinkimą. |
Ligos | Autoimuninės ligos, skydliaukės sutrikimai ar sisteminės ligos gali sukelti plaukų slinkimą, nes jos įtakoja hormonų pusiausvyrą arba tiesiogiai pažeidžia plaukų augimo ciklą. |
Odos būklės | Galvos odos infekcijos, grybelinės ligos, psoriazė ir seborėjinis dermatitas pažeidžia plaukų folikulus, todėl plaukai silpnėja ir pradeda slinkti. |
Efektyviausi plaukų slinkimo gydymo metodai pagal plaukų slinkimo stadiją
Gydymo metodas parenkamas individualiai, gydytojo-dermatologo, atsižvelgiant į plaukų slinkimo priežastį, stadiją ir paciento sveikatos būklę.
Medikamentinis gydymas
Minoksidilis – veiksmingas gydomasis tirpalas, naudojamas galvos odos tepimui. Šis preparatas skatina plaukų augimą, gerindamas folikulų kraujotaką.
Ankstyvoje stadijoje Minoksidilis ypač efektyvus, nes stabdo slinkimą ir skatina folikulų veiklą, kai jie dar nėra itin pažeisti. Vidutinėje stadijoje šis preparatas lėtina slinkimo procesą ir padeda išlaikyti esamus plaukus.
Finasteridas – tabletės, blokuojančios hormonų poveikį plaukų folikulams. Vaistas dažniausiai skiriamas vyrams, kenčiantiems nuo androgeninės alopecijos.
Ankstyvoje stadijoje Finasteridas efektyviai mažina hormonų įtaką plaukų folikulams ir stabdo plaukų slinkimą.
Vidutinėje ir pažengusioje stadijose šis medikamentas lėtina tolesnį plikimą, tačiau prarastų folikulų atkurti negali.
Plaukų mezoterapija
Procedūra, kurios metu į galvos odą leidžiami vitaminai, mineralai ir aminorūgštys, gerinančios folikulų mitybą ir kraujotaką.
Ankstyvoje stadijoje mezoterapija padeda esant mitybos trūkumų ar streso sukeltam plaukų slinkimui, nes ji tiesiogiai gerina odos ir plaukų būklę.
Vidutinėje stadijoje mezoterapija dažnai naudojama kartu su kitais gydymo metodais, siekiant palaikyti folikulų veiklą.
PRP terapija (plazmoliftingas)
Ši procedūra naudoja paciento kraujo plazmą, praturtintą trombocitais, augimo faktoriais, hormonais, baltymais ir vitaminais, kurie skatina plaukų folikulų regeneraciją, gerina mikrocirkuliaciją ir augimą.
PRP terapija yra veiksminga įvairiose situacijose: ankstyvoje stadijoje ji gali visiškai sustabdyti plaukų slinkimą, kai folikulai dar funkcionuoja, o vidutinėje stadijoje – sustiprinti silpnėjančius folikulus ir paskatinti naujų plaukų augimą, užkertant kelią tolesniam slinkimui.
Procedūra yra natūrali, saugi ir tinkama daugeliui pacientų. Viena sesija trunka 30–60 minučių, o po jos galima iškart grįžti prie įprastų veiklų. Dauguma pacientų jaučia minimalų diskomfortą.
Lazerinė plaukų terapija (fotostimuliacija)
Lazerinė šviesos terapija (LLLT) skatina kraujotaką galvos odoje ir suaktyvina plaukų folikulus. Tai padeda lėtinti plaukų slinkimą ir palaikyti folikulų funkciją.
Šis metodas ypač tinkamas ankstyvose slinkimo stadijose, kai folikulai dar nėra pažeisti. Procedūra gali būti taikoma kaip pagrindinis gydymo metodas arba derinama su kitomis procedūromis, siekiant geresnių rezultatų.
Terapija neskausminga, neinvazinė ir nereikalauja gijimo laikotarpio – pacientas iš karto gali grįžti prie įprastos veiklos. Rezultatai išryškėja palaipsniui, dažniausiai po kelių savaičių.
Plaukų transplantacija
Transplantacijos metu sveiki folikulai perkeliami į išplikusias vietas.
Vidutinėje stadijoje ši procedūra yra veiksminga, jei plaukų slinkimas suformavo aiškias plikimo zonas, kurių negali užpildyti kiti metodai.
Pažengusioje stadijoje plaukų transplantacija dažniausiai yra vienintelis sprendimas, užtikrinantis ilgalaikį rezultatą ir atkuriantis plaukų tankį visiškai plikose vietose.
Natūralios priemonės ir gyvenimo būdo pokyčiai
Masažas su natūraliais aliejais stimuliuoja šaknis ir gerina kraujotaką.
Ankstyvoje stadijoje šios priemonės gali padėti sustiprinti plaukų šaknis ir sulėtinti slinkimą, jei problema susijusi su mitybos trūkumais ar stresu.
Vidutinėje ir pažengusioje stadijose natūralios priemonės veikia tik kaip papildomas būdas palaikyti bendrą plaukų ir galvos odos sveikatą, tačiau jos nėra pakankamos pagrindiniam gydymui.
Plaukų priežiūra. Svarbiausi aspektai.
- Tinkamų priemonių pasirinkimas – švelnūs šampūnai ir kondicionieriai saugo galvos odos barjerą. Venkite produktų su dideliu sulfatų ir silikono kiekiu.
- Plaukų apsauga nuo karščio – plaukų džiovintuvai ir tiesintuvai pažeidžia plaukus. Būtinai naudokite šilumos apsaugos priemones jei dažnai formuojate juos karščiu.
- Mažiau cheminių procedūrų – dažymas ir cheminis šukavimas silpnina plaukus. Rekomenduojama riboti šias procedūras.
- Reguliarus galvos odos valymas – negyvos odos ląstelės ir riebalų perteklius gali užkimšti folikulus. Švelnus galvos odos šveitimas ir kokybiškas šampūnas padeda palaikyti sveiką folikulų veiklą.
- Plaukų galiukų apsauga – plaukų galiukai yra labiausiai linkę lūžinėti. Naudokite serumus ir aliejus, kurie drėkina ir stiprina plaukų struktūrą. Reguliarus galiukų kirpimas apsaugo nuo jų skilinėjimo.
Dažniausiai užduodami klausimai apie plaukų slinkimą
Kas sukelia plaukų slinkimą?
Plaukų slinkimą dažniausiai sukelia genetika (androgeninė alopecija), hormoniniai pokyčiai (pvz., menopauzė, skydliaukės sutrikimai), stresas, netinkama mityba ar galvos odos ligos.
Kada turėčiau kreiptis į gydytoją dėl plaukų slinkimo?
Gydytojo konsultacija reikalinga, jei plaukų slinkimas intensyvėja, atsiranda plikimo židinių, galvos odos niežulys ar paraudimai.
Dermatologas gali tiksliai nustatyti priežastį ir paskirti tinkamą gydymą.
Ar PRP terapija padeda visoms plaukų slinkimo stadijoms?
PRP terapija efektyviausia ankstyvose ir vidutinėse plaukų slinkimo stadijose, kai folikulai dar funkcionuoja.
Pažengusiose stadijose ji gali būti naudojama kartu su kitais gydymo metodais, pavyzdžiui, plaukų transplantacija.
Ar natūralios priemonės gali visiškai sustabdyti plaukų slinkimą?
Natūralios priemonės, tokios kaip masažas aliejais, mitybos gerinimas ar papildai, padeda palaikyti plaukų sveikatą ankstyvose stadijose, tačiau esant pažengusiam plikimui reikalingas specializuotas gydymas.
Kaip greitai pastebėsiu plaukų slinkimo gydymo rezultatus?
Rezultatai priklauso nuo pasirinkto metodo: mezoterapija ar PRP terapija duoda efektą per 4-6 savaites, medikamentai – per 3-6 mėnesius.
Plaukų transplantacijos rezultatai matomi per 6-12 mėnesių.